.

صفحه اصلی مطالب مفید برای بیماران درمان سرپائی هموروئید(بواسیر)
با توجه به پایان بازسازی ؛ روزهای یکشنبه و چهارشنبه در مکان دائمی مطب پذیرای بیماران گرامی هستیم
امتیاز کاربر: / 11
بدخوب 

درمان سرپایی هموروئید(بواسیر)

هموروئید(بواسیر)  یک با لشتک عروقی است که در قسمت داخلی کانال مقعدی قرار دارد. همه مردم هموروئید دارند و همه ما با هموروئید متولد شده ایم.اما هر کس که هموروئید دارد دچار علائم آن نمیشود. وقتی این هموروئید ها بزرگ میشوند شما ممکن است خونریزی بدون درد هنگام اجابت مزاج داشته باشید، تورم و بزرگ شدن هموروئید ها ممکن است باعث شود که آنها بعد از هر اجابت مزاج پرولاپس پیدا کنند، یعنی از داخل مقعد بیرون آمده و قابل مشاهده و لمس شوند (بواسیر).

انواع درمانهای سرپایی هموروئید(بواسیر)

بعد از معاینه، پزشک شما می تواند تصمیم بگیرد که کدامیک از روشهای سرپایی زیر، برای شما موثر است:

1 – لیگاتور بارون Baron Ligatures ( رابر باند Rubber bands) : در این روش یک حلقه کشی دور هموروئید انداخته میشود. که بعد از یک دوره 5 تا 10 روزه، هموروئید پژمرده و پلاسیده شده و می افتد.

2 – انعقاد حرارتی Thermal coagulation : از طریق یک منبع کوچک حرارتی، سوختگی مختصری در سطح هموروئید ایجاد میشود، که هم سبب توقف خونریزی شده و هم باعث انعقاد خون داخل هموروئید و کوچک شدن آن میشود.

3 – تزریق داخل هموروئید Injection of hemorrhoids : یک مایع داخل هموروئید تزریق میشود که سبب توقف خونریزی و پیشگیری از بیرون زدن توده میشود.

این درمانها فقط برای هموروئیدهای داخلی قابل استفاده هستند و در صورتیکه برای هموروئید خارجی استفاده شوند به شدت دردناک خواهند بود.

مراقبتهای بعد از درمان سرپائی بواسیر

علائم بعد از درمان

هر چند که این درمان ها اساساً بدون درد هستند ولی ممکن است طی 36 تا 48 ساعت اول یک درد مختصر تا متوسط داشته باشید. احساس نیاز به مراجعه سریع به توالت برای تخلیه مدفوع ، بعد از اینگونه درمانها نرمال و قابل قبول است. اگر احساس ناراحتی، خفیف باشد می توانید از مسکن های معمولی مانند استامینوفن استفاده کنید. ولی از آسپرین و مشتقات آن نباید استفاده کنید چون خطر خونریزی را افزایش می دهد. نشستن در آب گرم  به مدت 15 تا 20 دقیقه می تواند ناراحتی شما را برطرف کند اما اگر درد شدید دارید حتماً به پزشک معالج، اطلاع دهید.

برای درمان  هموروئید هایی که بیرون می زند، عموماً نیاز به 2 تا 4 جلسه درمان وجود دارد و باید بین هر جلسه درمان، 3 تا 6 هفته فاصله باشد. در هر نوبت درمان، فقط یک ناحیه و یا حداکثر دو ناحیه باید تحت درمان قرار گیرند. باید بدانید خونریزی و بیرون زدن توده، تا زمانیکه همه هموروئیدها، درمان شوند، ادامه خواهد داشت.

 

تغذیه

بسیار مهم است که بعد از درمان، اجابت مزاج شما براحتی و بصورت منظم انجام شود. بدین منظور باید غذاهای پرفیبر میل کنید و آب زیاد بنوشید( 8 تا 10 لیوان در روز) . داروهای ملین را در صورت تجویز پزشک مصرف نمائید. از آنجا که کافئین، یبوست را بدتر می کند، لذا باید مصرف قهوه ، چای، نوشابه و شکلات را محدود نمائید.

فعالیت بدنی

شما می توانید بلافاصله بعد از این اقدامات درمانی به فعالیتهای معمول خود مانند رانندگی, راه رفتن ، بالا رفتن از پله و دیگر فعالیتهای نرمال ادامه دهید.

در صورت وجود علائم زیر، پزشک خود را مطلع نمائید:

1 – دردی که تدریجاً و طی 3 روز بعد از درمان، کاهش نیابد.

2 – افزایش درد چند روز بعد از درمان

3 – تورم دردناک در ناحیه مقعد و اطراف آن

4 – تب و لرز

5 – سختی و مشکل در ادرار کردن

6 – یبوست ( عدم اجابت مزاج طی 3 روز)

7 – اسهال ( بیش از 3 بار اسهال آبکی طی 24 ساعت)

8 – افزایش خونریزی( بیش از یک فنجان)

9 – 3 یا 4 بار اجابت مزاج خونی با حجم زیاد طی 3 ساعت

10 – خروج چرک از سوراخ مقعد یا اطراف آن

 
اطلاعات تماس

نشاني مطب

 

خيابان شريعتي -بالاتر از سيدخندان -   روبروي خيابان خواجه عبداله انصاري - ساختمان۱۰۳۰- طبقه۵ - واحد۱۹ 

تلفن:۲۲۸۵۲۶۵۰- ۰۲۱   

تلفن همراه مطب :              ۶۰۷۶۲۷۸-۰۹۱۹