.

صفحه اصلی مطالب مفید برای بیماران سرطان روده بزرگ و راست روده (سرطان کولون و رکتوم) (خلاصه شده)
با توجه به پایان بازسازی ؛ روزهای یکشنبه و چهارشنبه در مکان دائمی مطب پذیرای بیماران گرامی هستیم
امتیاز کاربر: / 10
بدخوب 

سرطان کولون و رکتوم (سرطان روده بزرگ و راست روده) 

خلاصه

سرطان کولون و رکتوم (کولورکتال) یک توده بدخیم است که از دیواره داخلی (مخاط) روده بزرگ یا راست روده منشاء می گیرد. این سرطان در امریکا سومین سرطان شایع در مردان و چهارمین سرطان شایع در زنان می باشد. عوامل زمینه ساز در این سرطان، شامل سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال، پولییپهای کولون و سابقه دراز مدت بیماری کولیت اولسر می باشد. البته بدون وجود این زمینه ها نیز احتمال ابتلا به این سرطان وجود دارد. بیشتر سرطانهای کولورکتال از پولیپها منشاء می گیرند. برداشتن به موقع پولیپهای کولون و رکتوم یکی از راههای پیشگیری از این سرطان می باشد. پولیپهای کولون و رکتوم و سرطانهایی که تازه ایجاد شده باشند ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، بنابراین برنامه های غربالگری منظم، می تواند نقش مهمی در پیشگیری از سرطانهای کولورکتال داشته باشند.

تشخیص سرطان کولورکتال با باریم انما( عکس رنگی روده بزرگ) یا کولونوسکوپی ( اندوسکوپی روده از طریق مقعد) قابل انجام است. کولونوسکوپی برای تشخیص سرطان روده بزرگ بهتر است چون می توان از ضایعات دیده شده, نمونه نیز تهیه کرد و تشخیص سرطان با ارسال این نمونه به آزمایشگاه پاتولوژی قطعی و یا رد خواهد شد.

درمان سرطان کولورکتال بستگی به محل و اندازه غده و میزان گستردگی سرطان در جدار روده و قسمتهای دیگر بدن دارد. البته سن و میزان سلامتی عمومی بیمار در نوع تصمیم گیری درمانی موثر می باشد.

جراحی قطعی ترین و اصلی ترین درمان سرطان کولون و رکتوم می باشد و در بسیاری از موارد لازم است از شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز جهت درمان کامل تر کمک گرفته شود.

اطلاعات بیشتر

علل سرطان روده ی بزرگ 

 

 


 
اطلاعات تماس

نشاني مطب

 

خيابان شريعتي -بالاتر از سيدخندان -   روبروي خيابان خواجه عبداله انصاري - ساختمان۱۰۳۰- طبقه۵ - واحد۱۹ 

تلفن:۲۲۸۵۲۶۵۰- ۰۲۱   

تلفن همراه مطب :              ۶۰۷۶۲۷۸-۰۹۱۹