.

صفحه اصلی داستان های پزشکی معاینه صادقانه
با توجه به پایان بازسازی ؛ روزهای یکشنبه و چهارشنبه در مکان دائمی مطب پذیرای بیماران گرامی هستیم
امتیاز کاربر: / 12
بدخوب 

(( معاينه صادقانه))

زماني كه ما دانشجوي پزشكي بوديم در بخش قلب استادي داشتيم كه از بهترين استادان ما بود.او در هر فرصتي كه بدست مي آورد سعي مي كرد نكته جديدي به ما بياموزد و دانسته هاي خود را در بهترين شكل ممكن به ما منتقل مي كرد.او در فرصتهاي مناسب،ما را در بوته تجربه و عمل قرار مي داد.

در اولين روزهاي بخش ما را به بالين يك مرد جوان كه تازه بستري شده بود برد.بعد از سلام و اداي احترام، به او گفت:اگر اجازه مي دهيد اين همكاران من نيز قلب شما را معاينه كنند.مرد جوان نيز پذيرفت.سپس رو به ما كه تركيبي از كارآموز و كارورز بوديم كرد و گفت:هر يك از شما صداي قلب اين بيمار را به دقت گوش كنيد و هر چه مي شنويد روي تكه كاغذي يادداشت كنيد و به من بدهيد.نظر استاد از اينكه اين شيوه را بكار مي برد اين بود كه اگر كسي از ما تشخيص اش نادرست بود از ديگري خجالت نكشد.

هر يك از ما به نوبت،قلب بيمار رامعاينه كرديم و نظر خود را بر روي كاغذي نوشته،به استاد داديم.

همه مايل بوديم بدانيم كه آيا تشخيصمان درست بوده يا خير؟استاد نوشته هاي ما را تك تك مشاهده و قرائت كرد.جوابها متنوع بودند.يكي به افزايش ضربان قلب اشاره كرده بود،يكي به نامنظمي ريتم آن،يكي نوشته بود ضربانات طبيعي هستند،يكي ريتم گالوپ ضعيف شنيده بود،يكي اظهار كرده بود كه بيمار چاق است و صداهاي مبهم شنيده ميشوند و يكي به وجود صداي اضافي در يكي از كانونها اشاره كرده بود.

استاد چند لحظه اي سكوت كرد و به ما مي نگريست،منتظر بوديم تا يكي از آن نوشته ها را كه صحيح تر بوده معرفي نمايد.اما با كمال تعجب استاد گفت:متاسفانه همه اينها غلط است.و در حاليكه تنها كاغذ باقيمانده دردست راستش را تكان مي داد،ادامه داد: تنها كاغذي كه مي تواند به حقيقت نزديك باشد اين كاغذ است كه نويسندة آن بدون شك انساني صادق است كه
مي تواند در آينده پزشكي حاذق شود نوشته او را مي خوانم،خودتان قضاوت كنيد.

همه سر پا گوش بوديم تا استاد آن نوشته صحيح را بخواند.ايشان گفت: در اين كاغذ نوشته (( متاسفانه به علت كم تجربگي قادر به شنيدن صدايي نيستم)). و در حاليكه به چشمان متعجب ما مي نگريست ادامه داد:من نمي دانم در حاليكه اين بيمار ((دكستروكاردي)) دارد، و قلبش در طرف راست قرار گرفته،شما چگونه اين همه صداهاي متنوع را در طرف چپ سينه او شنيده ايد؟بچه هاي خوب من ،از همين حالا كه دانشجو هستيد بدانيد كه تشخيص ندادن عيب نيست ولي تشخيص غلط گذاشتن بر مبناي يك معاينه غلط،عيب بزرگي محسوب ميشود و مي تواند براي بيمار خطرناك باشد.در پزشكي دقت،صداقت،حوصله و تجربه حرف اول را مي زنند.سعي كنيد با بي دقتي براي بيمار خود،تشخيص نادرستي ندهيد و يا براي او تصميمي ناثواب نگيريد.

سپس استاد در حاليكه مي خنديد و از بالين بيمار دور مي شد پرسيد: خب:حالا با توجه به اين بيمار بگوئيد دو دوتا ميشود چند تا؟

يكي از دانشجويان بلافاصله جواب داد:گاهي ميشود 5 تا. همه ما خنديديم و همراه با استاد به بالين بيمار ديگري رفتيم ولي درس بزرگي كه همه ما با جان و دل پذيرفته بوديم اين بود كه معاينات در تشخيصها حداقل با خودمان صادق باشيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(( معاينه صادقانه))

نكات: دكستروكاردي به معني وجود قلب درسمت راست قفسه سينه مي باشد.اگر همزمان با دكستروكاردي ،
بقيه ارگانها نيز جابجا باشند و در محل تصوير آينه اي خود قرار گرفته باشند به اين
حالت Situs inversus گفته ميشود. در اين حالت كبد و آپانديس در سمت چپ و طحال در سمت راست قرار دارد .اما اگر همزمان با دكستروكاردي بقيه ارگانها در محل اصلي خود قرار داشته باشند به اين حالت S itus solitus گفته ميشود.در موارديكه همزمان با دكستروكاردي، موقعيت بقيه ارگانها غير طبيعي است ولي تصوير آينه اي حالت عادي نمي باشد S itus ambiguous گفته ميشود.

دكستروكاردي همراه با Situs inversus شايع تر مي باشد و تقريباً در هر 000/10 تولد زنده دو مورد ديده ميشود .خوشبختانه انسيدانس بيماريهاي مادرزادي قلب در اين گروه نسبتاً پايين است و تقريباً در حدود 3% است.

دكستروكاردي همراه با Situs solitus يا Situs ambiguus كمتر شايع است و در حدود 1 تولد در هر 000/20 تولد زنده ديده ميشود.انسيدانس بيماريهاي مادرزادي قلب در اين گروه بسيار زياد است و حدود 90% مي باشد.

در حدود 3/1 بيماران دكستروكاردي داراي طحال متعدد ( Polysplenia) و يا بدون طحال ( Asplenia) هستند كه بيشتر در موارد Situs ambiguus است.

درمان طبي در بيماراني كه با داراي قلب در محل غير طبيعي هستند، شبيه بيماراني است كه قلبشان در محل طبيعي است،اما اگر اين بيماران جزءگروهي باشند كه طحال ندارند حتماً بايد واكسن پنوموككي را تزريق كنند و تا يك سن خاص روزانه آنتي بيوتيك بخورند.

 

 

 

 
اطلاعات تماس

نشاني مطب

 

خيابان شريعتي -بالاتر از سيدخندان -   روبروي خيابان خواجه عبداله انصاري - ساختمان۱۰۳۰- طبقه۵ - واحد۱۹ 

تلفن:۲۲۸۵۲۶۵۰- ۰۲۱   

تلفن همراه مطب :              ۶۰۷۶۲۷۸-۰۹۱۹